Domáce domácej dielni - čo stojí za to vedieť?

Domáce domácej dielni - čo stojí za to vedieť?

Značnú časť domácich prác môžeme úspešne vykonať sami. Stojí však za to usporiadať si vlastnú dielňu. Nielen, že to uľahčí vykonávanie prác, ale tiež poteší každodenný život tým, že človek urobí niečo praktického a užitočného. Vďaka správnemu vybaveniu budeme ochotnejšie čeliť výzvam. Nemusí to byť náš jediný životný nápad, ale vďaka dobre organizovanej dielni pre kutilov ušetríme čas a peniaze.

Domáce domácej dielni

Správne umiestnenie

Na začiatku by ste si mali vybrať správne miesto pre domácu amatérsku dielňu. Ak máte takú možnosť, oplatí sa ju umiestniť do samostatného altánku oddeleného od domu. Vďaka tomu znížime hluk a neobťažujeme ostatných členov domácnosti. Týmto spôsobom vytvoríme pohodlný priestor pre domácich majstrov, bez toho aby sme rušili ostatných.

Či už to bude samostatná miestnosť alebo v rovnakej budove, vždy stojí za to ju odhlučniť. Majstrovanie môže byť hlučné: klepanie kladivom, vŕtanie, brúsenie môže skomplikovať život. V celom tomto procese bezpečnosti a ochrany zdravia pamätajte tiež na seba. Používame vhodnej ochrany sluchu, ktoré tiež chránia náš sluch.

Organizácia pracoviska

Budovanie profesionálne dielne s plným vybavením, keď ju používame raz ročne, nedáva zmysel. Avšak ak sa chystáme tráviť v ňom viac času, napríklad po práci alebo cez víkendy, oplatí sa vybudovať riadne organizovaný priestor.

Stojí to za to mať nielen správne sady náradie, ale aj miesta, ktoré nám budú naše náradie organizovať a upratovať. Dnes máme dostupné široké možnosti: regály, zásuvky, vešiaky, špeciálne lišty s magnetom. Týmto spôsobom nebudeme hľadať nič, pretože všetko bude mať svoje miesto.

Tesárske náradie

Všetko záleží na povahe práce, ktorú budeme vykonávať v našej dielni. Nie je múdre sa riadiť poradcovia a nakupovať všetko 100% podľa všeobecných odporúčaní, pretože tá neexistujú. Všetko prichádza s časom a v skutočnosti by naša dielňa mala pozostávať len z toho, čo skutočne potrebujeme a skutočne využívame.

Ak však nemáme ani základnú sadu nástrojov a chceme niečo začať robiť, musíme najskôr premýšľať o: sade troch pevných kladív (malom, veľkom a gumovom), sade klincov v najbežnejších veľkostiach, niekoľkých rôznych skrutkovačoch a skrutkách (rôznych veľkostí, pre rôzne povrchy), pevnom montážnym lepidle, rýchloschnúcim lepidlom, spájke (rovnako ako zinku a kolofónie), pravítku, vodováhe, dielenské ceruzke, sade kľúčov, kliešťach, štípačkách, pílach, zveráku. Pre rýchle a núdzové opravy budú veľmi užitočné rýchlospojky a strieborná páska.

Ostatné drevárske náradie

Ak radi pracujeme s drevom, mali by sme uvažovať o frézke. Toto zariadenie sa používa na spracovanie dreva. Frézka je už pokročilejším zariadením, ale v skutočnosti s ňou môže po veľmi krátkej dobe celkom elegantne pracovať skoro ktokoľvek. Typu frézok je veľmi veľa. Od domácich, menšie, za dostupné ceny, po veľké, špecializované stroje pre profesionálne použitie.

Pre naše bežné domáce potreby by nám mala stačiť malá frézka. Jedná sa o veľmi praktické zariadenie. Ak máme radi kutilstvo, nebojíme sa obsluhovať stroje - poskytne nám veľa radosti a u drobných opráv sa ukáže nevyhnutná. Pomocou frézky môžete vytvárať diery, rezať, vyrezávať, vyhladzovať.

Elektronáradie

Ak aku skrutkovač urýchli našej práci, pretože ho môžeme používať pri rôznych montážach a nahradiť tak časovo náročné skrutkovanie skrutkovačom, nezaobídeme sa tiež bez vŕtačky. Poslúži nám nielen pre pokročilejších práce, ale aj pre tých precízne. Napríklad vŕtačkou môžete presne pripraviť otvory.

Aku skrutkovač je ohromne pohodlný a urýchli pracovný proces. Áno, skrutkovač (v prípade potreby) môžeme nahradiť vŕtačkou, nasadiť bity do zariadenia, ale je to trochu riskantné nápad a musíte ju používať s veľkou citlivosťou a "na vlastné nebezpečenstvo", pretože sily pôsobiace vo vŕtačke sú obrovské. Preto je dobré mať dva samostatné zariadenie.

Elektronáradie

Skrutky, uholníky, skrutky a ďalšie prvky

Okrem vyššie uvedených rýchlospojok stojí za to premýšľať aj o ďalších maličkostiach, ktoré považujeme za nevyhnutné a ktoré by sa nám tiež neraz mohli hodiť. Užitočný môže byť akýkoľvek typ pásky, od striebornej a čiernej, cez "auto" až po izolačné. Rovnako ako profesionálny nožnice, nože, držiaky, skrutky a ďalšie predmety, ktoré sami uznáme za vhodné.

Vykurovanie dielne pre domácich majstrov

Dôležité je zabezpečiť vykurovanie dielne. Často sa stáva, že budeme musieť niečo urobiť na jeseň alebo v zime a v Českej republike nás počasie nerozmaznáva. Prvým krokom je obmedzenie úniku tepla. Zateplite miestnosť pomocou polystyrénu, minerálnej vlny, montážnej peny. Urobme to však bezpečne a múdro, aby mohol vzduch cirkulovať a my by sme mali čo dýchať.

Preto buďte tiež opatrní s inštaláciou zdrojov tepla. Zvoľte elektrický ohrievač, tepelný konvektor, olejový ohrievač alebo plynový ohrievač. Nezabudnite však na to, aby ste nevytvárať nebezpečenstvo požiaru alebo otravu oxidom uhoľnatým. Našťastie sú dnes bežne dostupná veľmi bezpečné riešenia.