Domácej dielni - čo by v nej malo byť?

Domácej dielni - čo by v nej malo byť?

Ste kutil? V takom prípade Vám pravdepodobne nemusíme hovoriť, aké nástroje by mali byť vo Vašej domácej dielni. Ak však práve začínate s kutilstvím, zistite, s akým príslušenstvom bude Vaša práca nielen efektívny, ale aj príjemná.

Domácej dielni 1

Základné tesárske náradie

Jedným zo základných a najčastejšie používaných nástrojov je kladivo, ktoré nájdete v každej, nielen domácej dielni. Je dobré vedieť, že sú rôzne kladivá na rôzne účely, takže pred nákupom by sme mali starostlivo skontrolovať účel modelu. Najlepšie pre domáce použitie sú však zámočnícka kladivá.

Naša výbava náradie by mala tiež zahŕňať kliešte, ktoré sú obzvlášť užitočné pri strihaní mäkkých drôtov alebo odstraňovanie klincov. Dobrá sada náradia by mala zahŕňať aj nástrčné kľúče, užitočné pri odskrutkovaní a utiahnutie skrutkových spojov, plochý skrutkovač a krížový skrutkovač, navyše sadu svoriek, ktoré sú užitočné pri upevňovaní obrábaných dielov k stolu, a sada dlát, ktoré ocenia ľudia pracujúci s drevom a venujúca sa sochárstvo.

Medzi ďalšie nástroje, ktoré by mali byť súčasťou našej domácej sady nástrojov, odporúčame sadu skrutkovačov, klieští, základných štetcov, špachtľa, brúsny papier a pištole na horúce lepidlo.

Základné meracie nástroje

Dôležitou skupinou vo funkčnej sade dielenských nástrojov budú tiež meracie prístroje. Medzi najčastejšie používané patrí meter, tj. jednoducho skladací meter, vodováha, ktorá je nevyhnutná pre dokončovacie práce a tesársky uholník, čo je veľmi užitočný nástroj aj pri zavesovanie políc.

Domácej dielni 2

Základné elektrické náradie

V domácej dielni musí byť tiež základné elektrické náradie, ktoré vám umožní vykonávať mierne pokročilejšie renovačné a dokončovacie práce.

Pri vybavovaní dielne pre majstrov je vhodné zakúpiť praktický vŕtací skrutkovač, napríklad akumulátorový, vďaka ktorému budeme môcť vyvŕtať diery do dreva alebo kovu a zaskrutkovať a odskrutkovať skrutky a skrutky. Často je tiež veľmi užitočná brúska, ktorá sa používa na brúsenie rôznych typov povrchov, frézka, ktorá umožňuje výrobu rôznych tvarovaných dielov alebo drážok, a kotúčová píla určená na rezanie dreva, keramických dlaždíc a betónu.

Kam ukladať náradie?

Všetko náradie, ktoré bude v našej dielni, by malo byť riadne uložené. Ak je to možné, mali by sme pracoviská vybaviť policami a nástennými skrinkami, kde môžete skladovať náradie s niečím väčšími rozmermi. Menšie príslušenstvo sa najlepšie skladuje v špeciálnych skriniach s oddielmi, ktoré pomáhajú udržiavať poriadok.