Nepostrádateľné domáce náradie: tri dôležité nástroje

Nepostrádateľné domáce náradie: tri dôležité nástroje

Ľudia sa všeobecne delia na tých, ktorí sú kutilov a zdobia svoj domov vlastnými rukami, a na tých, ktorí dávajú prednosť nechať tento druh práce na iných. Bez ohľadu na to, do ktorej z týchto skupín patríte, nezabudnite, že niektoré základné nástroje stojí za to mať vždy po ruke. Najmä také, ktoré sú multifunkčné, praktické a príručné - a ktoré si zvyčajne nedajú požičať od kdejakého suseda. Nejde však o kladivo, kľúč a skrutkovač, pretože takéto veci možno nájsť takmer v každom dome. Dnes budeme diskutovať o zariadeniach o niečo väčšieho kalibru - a veľmi výkonných.

vŕtačka

 Elektrické skrutkovače - tie, ktoré držíme vedľa skrutkovačov

Mnoho skrutiek k odskrutkovaní? Hrdza, tuk, opotrebované závity, skrutky privarené k materiálu? Pri oprave niekedy nemá zmysel sa s nimi obťažovať ručne. Hoci aj najlepší aku skrutkovač plne nenahrádza sadu profesionálnych aku skrutkovačov s vymeniteľnými bity - najmä v elektrických a počítačových aplikáciách - budú užitočné všade tam, kde potrebujete veľký výkon, alebo keď je veľa práce. Elektrický skrutkovač je mechanické zariadenie, ktoré sa používa na skrutkovanie a odstraňovanie všetkých druhov skrutiek, skrutiek a skrutiek. Používa sa okrem iného v tesárstvo, zostavovanie nábytku alebo stavania priečok.

Môže byť veľký - priemyselný - alebo miniatúrne (napríklad na účely opravy notebooku). V prípade malých súčastí získava zariadenia na dôležitosti - niekedy sa stáva práca s veľmi malým skrutkovačom obzvlášť problematická. Každý elektrický skrutkovač môže byť tiež stacionárne, tj. Je napájaný elektrinou zo zásuvky alebo prenosný (s batériou alebo akumulátorom). Všetko záleží na konkrétnej aplikácii a mieste, na ktorom ho chcete používať.

Je dobré, aby zariadenie, ktoré kupujeme, malo širokú škálu ľahko vymeniteľných bitov. V dnešnej dobe sa často stretávame sa skrutkovače s úchytom na šesťhran. Umožňuje ľahko a rýchlo prispôsobiť stroj rôznym prácam a potrebám. Venujme pozornosť aj sile zariadenia, spôsobu jeho napájanie, a záruke. Skrutkovač by mal byť tiež dobre izolovaný a pohodlný - mal by "sedieť v ruke".

Kladivá a vŕtačky - alebo vŕtacie kladivá

Kombinácia kladivá a vŕtačky v jednom? Vŕtacie kladivá sú skutočne "mužská" zariadenia - používajú sa na vŕtanie dier do tvrdého betónu a ďalších pevných a tuhých podkladov. Možno ich tiež použiť na drvenie betónu a cementu. Práve s ich pomocou robotníci robia diery v stenách alebo podlahách (vrátane okien), zhadzujú omietky alebo staré dlaždice v kúpeľni, betóny na chodníku, ničí obloženie, odstraňujú obklady a tak ďalej. Typické vŕtacie kladivo je teda veľké zariadenie, ktoré vyžaduje veľa energie (tiež na držanie počas prevádzky) a, vzhľadom k vysokej energetickej náročnosti, zvyčajne napájané priamo zo siete (aj keď existujú aj výnimky - aku príklepové vŕtačky).

vrták

Takže čomu je najdôležitejšie venovať pozornosť pri nákupe vŕtacieho kladiva? Po prvé, typ zdvihu, to je režim činnosti zariadenia. Klasická vŕtacie kladivá dnes majú zvyčajne pneumatický zdvih, kedysi boli zase častejšie - a stále sa s nimi môžete stretnúť - stroje s takzvaným mechanickým nárazom. Prvý z nich však majú oveľa väčšiu silu, a preto väčšie pohodlie pri práci (aj keď vyžadujú tiež "veľkú opatrnosť" kvôli "raziace sile"). Existujú tiež vŕtacie kladivá so zdvihom, tj. Špeciálnou verziou mechanického nárazu. Je tiež o niečo slabší ako pneumatický zdvih. Ďalším dôležitým parametrom týchto zariadení je hodnota krútiaceho momentu vyjadrená v Newtonových metroch. Zvyčajne čím je väčšia, tým lepšia (väčšia sila a jednoduchosť prerazenie materiálu). Ak však musíme drážkovať alebo prevŕtať skôr tenké steny alebo strop, môžete zvážiť kúpu zariadení s menším krútiacim momentom - aby ste sa napríklad neprevŕtali skrz stenu. Rovnakým princípom vyberáme vŕtacie kladivo s vhodne zvoleným horným priemerom vyvŕtaného otvoru.

Každé vŕtacie kladivo je tiež charakteristické prísne definovanú vhodnosťou pre kovanie (štiepanie) takých alebo iných materiálov. Najmä nie každé zariadenie tohto typu je vhodné pre vŕtanie konkrétnych typov otvorov - to je určované prítomnosťou alebo neprítomnosťou krútiaceho momentu vrtáka. Existuje aj možnosť kúpy samotného kladivá - zariadenie určené výhradne pre vykonávanie pozdĺžnych pohybov, bez možnosti vŕtania dier.

Uhlové a obyčajné brúsky

Brúsky sú zvyčajne spájané s priemyslom a prítomnosťou v dielňach a výrobných halách. Zdá sa, že áno, ale nie je to až tak dokonca pravda. Na rozdiel od všeobecnej mienky je moderný a malá uhlová brúska veľmi všestranným zariadením, ktoré môže byť užitočné v každom dome. Mnoho majstrov si bez nej nevie predstaviť svoju prácu!

Predovšetkým má zariadenie širokú škálu použitia - je vhodná na brúsenie, leštenie, ale aj na rezanie alebo vyrovnávanie rôznych typov materiálov a povrchov. Okrem multifunkčných brúsok existujú špeciálne brúsky na steny a stropy, ktoré Vám umožní upraviť tieto miesta alebo prvky podľa Vašich potrieb. Naše vlastné uhlová brúska tiež umožňuje rezať drôt alebo kovový povrch, upravovať nábytok, rezať kuchynské alebo kúpeľňové dlaždice (napríklad hneď vedľa dverí) a takmer ľubovoľne tvarovať plechy. V krajných prípadoch budeme musieť tiež odrezať visiaci zámok v suteréne alebo mreže v oknách. Nehovoriac o viac pokročilejších použitiach súvisiacich s dekoráciou interiéru. Brúska je tiež vhodná pre rýchle a lacné odstránenie starých vrstiev lepidiel, farieb a lakov. V takýchto situáciách funguje vždy - aj tam, kde si neporadí rozpúšťadlá alebo opaľovačky na farbu.

Ako si teda vybrať brúsku? Pre väčšinu z nás bude malé a praktické zariadenia optimálny - nepotrebujeme každý deň používať profesionálne stolové brúsku. Pred nákupom sa oplatí zvážiť niekoľko vecí. Aké bude hlavné použitie zakúpeného stroja? Má to byť veľký alebo malý stroj? Má byť šikmá alebo plochá? Dôležité tiež je, či ho používame skôr zriedka, alebo či už premýšľame o častom používaní. Pre naše pohodlie je tiež dôležitý druh napájania (sieťové alebo akumulátorom) a hmotnosť zariadenia - musíme si byť istí, že ho budeme schopní držať v rukách. Dôležitý je tiež krútiaci moment a výkon. Nakoniec nezabudnime na kvalitu a samotné prevedenie: brúska, aj keď sa bude používať príležitostne, musí vydržať po mnoho rokov. Pre domáce použitie zvyčajne nepotrebujeme profesionálne vybavenie, takže môžeme ísť na kompromis a uspokojiť sa s menším výkonom, ale v kombinácii s vysokou kvalitou. Pre väčšinu nepriemyselných aplikácií je pre nás ideálne zariadenie s výkonom do 1000 W, ktoré je určené pre klasické domáce práce. Na koniec je tiež vhodné venovať pozornosť kvalite a dostupnosti výmenných brúsnych kotúčov (pri bežnom používaní sa časom opotrebujú).