Polystyrén nebo styrodur? Čím zateplit rodinný dům?

Polystyrén alebo styrodur? Čím zatepliť rodinný dom?

Hoci neexistuje jednoznačná odpoveď, pokiaľ ide o výber izolačného materiálu, styrodur a polystyrén sú najčastejšie používaným výrobkom. Odporúčame, za akých okolností sa oplatí staviť na dosky XPS a kedy stačí použiť tradičné polystyrén EPS.
Čím zatepliť dom? Technológia výroby polystyrénových dosiek

Dosky vyrobené z expandovaného polystyrénu (EPS) sa vyrábajú predbežnú expanziou granúl, ktoré sa potom lepia do väčších blokov a v konečnej fáze výroby sa narežú na dosky vhodné hrúbky a veľkosti. Kvôli špecifickému spôsobu výroby sa dosky EPS vyznačujú vysokou porozitou, ktorú treba chápať ako obsah voľných "vzduchových dutín" v doskách.

Dosky XPS sú vyrobené z expandovaného polystyrénu. Výrobný proces sa mierne líši od produkčnej časti dosiek EPS. Polystyrén XPS sa vyrába vo forme cieľovej dosky určitej hrúbky, šírky a dĺžky, do ktorej sa vstrekujú spenené granule. Takýto spôsob výroby sa premieta do nižšej porozity a hladkého povrchu dosiek.

Polystyrén nebo styrodur

Polystyrén EPS a XPS - parametre

Oba materiály sú citlivé na slnečné svetlo, oheň a škodlivé účinky organických rozpúšťadiel, ale polystyrénové dosky EPS a XPS sa líši niekoľkými základnými faktormi, ktoré ovplyvňujú odolnosť a kvalitu zateplenia rodinných domov.

Polystyrén XPS sa odlišuje svojou väčšou tvrdosti a oveľa menšie adsorbovatelnosti než dosky EPS. Spomínané vlastnosti sú veľmi dôležité, najmä keď polystyrén používame k izolácii základov, ktoré sú vystavené nepriaznivé vlhkosti a poškodeniu počas ich zasypávanie. Väčšia tvrdosť styroduru prispieva k vyššej odolnosti materiálu voči zaťaženiu, čo je dôležité pre vodorovnú izoláciu podlahy na zemi.

Expandovaný polystyrén má lepší koeficient priepustnosti tepla lambda, čo sa premieta do priaznivejších izolačných vlastností. Okrem toho je styrodur veľmi odolný voči stlačeniu a deformácii, takže po ňom môžeme bez obáv chodiť.

Kedy zvoliť polystyrén XPS a kedy EPS?

Vďaka svojim parametrom bude polystyrén oveľa vhodnejšie na miestach vystavených agresívnym poveternostným podmienkam a poškodeniu. Z dôvodu lepšej tepelnej izolácie a vyššej odolnosti voči zaťaženiu sa odporúča použiť pre izoláciu základov a vodorovnou podlahovú izoláciu na zemi polystyrénové dosky XPS.

V iných prípadoch stačí použiť tradičné EPS dosky, ktoré sa vyznačujú vhodnými parametrami adsorbovatelnosti a súčiniteľom priepustnosti tepla, v závislosti od použitia a účelu izolácie.

Cena dosiek XPS je oveľa vyššia ako polystyrénu EPS, takže nemá zmysel používať drahé extrudované dosky tam, kde to nie je nutné. Treba mať na pamäti, že oba materiály sa nevyznačujú zvlášť vysokými parametrami akustickej izolácie. To by nám však nemalo vadiť, najmä ak chceme, aby polystyrén fungoval ako tepelná izolácia.

Náradím, ktoré určite uľahčia rezanie polystyrénu, budú pomôcky na rezanie polystyrénu. Úplná ponuka tohto typu náradia je k dispozícii TU