Ručné náradie, príslušenstvo a doplnky - čo stojí za to mať po ruke v domácej dielni?

Ručné náradie, príslušenstvo a doplnky - čo stojí za to mať po ruke v domácej dielni?

V každom dome bude užitočné kladivo, skrutkovač, meter a kliešte. Tieto položky, ktoré základnými prvkami vybavenia každej skrine s náradím, postačujú k drobným opravám, aby bolo potrebné sa obrátiť na odborníkov. Samozrejme, okrem ručného náradia, ktoré funguje bez batérií alebo elektriny, sa doma často hodí aj aku náradia alebo elektrické stroje (napríklad vŕtačka). Všetky nástroje podliehajú postupnému opotrebovaniu a ich súčasti je potrebné opraviť alebo vymeniť. V tomto texte zistíme, aké ručné náradie, príslušenstvo a aké vybavenie stojí za to mať po ruke v domácej dielni.

čo stojí za to mať v domácej dielni

Ručné náradie do domácnosti

Okrem vyššie uvedených základného ručného náradia, ktoré možno nájsť v každej domácnosti, je vhodné obsah skrine na náradie rozšíriť o niekoľko ďalších prvkov. Všetko samozrejme záleží na tom, akú prácu sme schopní vykonávať sami - ak nemáme záhradu, nákup nožníc bude zbytočným nákladom, a ak nemáme povedomie o maľovanie stropov, potom nepotrebujeme maliarsky valček. Nikdy však nevieme, kedy bude užitočná sada kľúčov, ktorá bude zahŕňať násadové kľúče, ploché, strojové a dynamometrické kľúče, vďaka ktorým sa môžeme vysporiadať s presakujúcou rúrkou pod drezom alebo rozviklaným stolom.

Ručné náradie na záhradu

Stále viac ľudí sa sťahuje do rodinných domov, ktoré obklopujú záhrady. Súvisí to s väčšou slobodou a priestorom, ale aj novými povinnosťami - ak si nechceme najať profesionálneho záhradníka, musíme sa o svieži vegetácii postarať sami. Okrem kosačky budeme tiež nepochybne potrebovať záhradnícke nožnice a vyžínače, ručné píly a sekery. Záhradnícke nožnice možno rozdeliť na jednoručné a obojručné - tie druhé používame na strihanie silnejších stoniek a konárov.

Vďaka teleskopickým úchytom záhradných nožníc budeme môcť strihať vysoké živé ploty, bez toho aby sme museli šplhať po rebríku. Uschnutých konárov stromov sa zbavíme pomocou predĺžených píl s odnímateľnou čepeľou alebo menšie sekery. Ťažšie verzia posledného uvedeného nástroja budú tiež použité pre rozdelenie kmeňov - v závislosti na vašich osobných preferenciách si môžete vybrať sekeru s drevenou rukoväťou (zvyčajne jaseň alebo akácie) alebo plastovou.

Ručné náradie

Používanie elektrického náradia nie je hanba

Občas je ťažké si poradiť bez elektro náradia počas opráv domov alebo úprav záhrady. Bude zložité sa chváliť dokonale zostrihnutým trávnikom bez použitia kosačky a zapôsobiť na svoju ženu poveseným obrazom na stene bez použitia vŕtačky.

Príslušenstvo a vybavenie, ktoré predlžuje životnosť vášho náradia

Bez ohľadu na typ sú všetky nástroje počas používania postupne opotrebované, čo môže nakoniec viesť k ich poruche. Výmena jednotlivých prvkov je lacnejšie a niekedy tiež jednoduchšie ako nákup nového vybavenia - túto skutočnosť si uvedomujú ako zákazníci stavebnín, tak výrobcovia nástrojov, ktorí rozširujú svoju ponuku o rad doplnkov a príslušenstva. Preto nikoho neprekvapí, že reťaz v reťazovej píle treba čas od času namazať špeciálnym olejom, a keď bude tupý, musí byť nabrúsený a jedného dňa tiež vymenený. Ak je poškodená vodiaca lišta, môže byť tiež vymenená - ale aby sme tomu zabránili, môžeme kúpiť kryt na ostrie, ktorý keď sa píla nepoužíva, poskytne reťaze a vodiacej lište náležitú ochranu.

Podobne je to so kosačkami na trávu - hoci sa nám môže zdať, že je to zariadenie, ktoré nemožno zničiť, v skutočnosti čas od času budeme musieť vymeniť malé prvky, ktoré sú počas používania opotrebovávanie. Elektrické kosy a vyžínače používajú v hlaviciach struny - lanko tohto typu, ktoré kosí trávu vďaka vysokým otáčkam, sa samozrejme spotrebováva, takže stojí za to mať po ruke náhradný rolu. U benzínových kosačiek sa noža tiež časom otupí, aj keď oveľa pomalšie v porovnaní s uvedenými strunami.

Pracovné odevy, ktoré zaručujú bezpečnosť a zlepšujú pracovné pohodlie

Pri používaní rôznych elektrických nástrojov by sme mali vždy pamätať na našu vlastnú bezpečnosť. Stojí za to investovať do ochranných odevov, ktoré v najextrémnejších prípadoch môžu zabrániť vážnym zraneniam. Pracovné rukavice s kevlarovým povrchom zaručujú bezpečné uchopenie a chráni Vaše ruky pred porezaním po celom povrchu. Užitočná môže byť tiež náraďová vesta - nemusí mať zvláštne ochranné vlastnosti, ale vďaka početným vreckám a úložným priestorom budeme mať vždy po ruke všetky potrebné nástroj