Standardní tloušťky polystyrenu pro různé aplikace

Štandardné hrúbky polystyrénu pre rôzne aplikácie

Správne vybraný polystyrén pre tepelnú izoláciu je dôležitým prvkom stavanie budov. Polystyrén slúži k tepelnej izolácii vonkajších stien, vnútorných stien alebo podláh - preto je dôležité použiť hrúbky polystyrénu určené pre danú aplikáciu. Aký je výber v dostupných hrúbkach a sú tieto hrúbky fasádneho polystyrénu dôležité?

Biely polystyrén versus grafitový polystyrén

Hrúbky polystyrénu - čo by ste mali vedieť?

Biely polystyrén versus grafitový polystyrén

Jeden i druhý sú fasádnym materiálom. Samozrejme vždy najoptimálnejším riešením sú dosky EPS - základné EPS polystyrén pre tepelnú izoláciu obvodových stien je 040 s hrúbkou 15 cm. Tvrdšie (a lepšia) verziou bude verzia 070. Taký polystyrén sa používa hlavne u vysokých budov a na veľkých stenách - produkt môže byť biely alebo s grafitom.

Nezabudnite však, že grafitový polystyrén má najlepšie koeficient priepustnosti tepla lambda a používa sa najmä v energeticky úsporných budovách! Grafitový izolačný materiál veľmi dobre chráni pred premenlivými poveternostnými podmienkami a slnečným žiarením.

Hrúbka polystyrénových dosiek

Hrúbky fasádneho polystyrénu (napr. Podlahový alebo strešný polystyrén) sa od seba veľmi líšia. Pre výber produktu s vhodnou hrúbkou by mal byť dopredu určený materiál konštrukcie danej budovy. Kostra rodinného alebo bytového domu môže vyžadovať rôznu hrúbku polystyrénu na rôznych miestach. Pokúsime sa predstaviť najobľúbenejšie polystyrénové dosky s dostupnými hrúbkami:

12 cm - 14 cm / 15 cm - zateplenie obvodových stien fasády,

10 cm - 14 cm / 15 cm - podlahový polystyrén,

15 cm - 20 cm / 25 cm - zateplenie šikmej strechy,

25 cm - 30 cm - zateplenie plochej strechy (najsilnejší polystyrén v zozname),

20 cm - 25 cm - zateplenie stropov striech,

5 cm - zateplenie stropu,

8 cm - 10 cm / 12 cm - zateplenie základov a pivníc.

Štandardom je stále zatepľovanie stien tradičnou technológiou, tj. Bielym polystyrénom EPS. Stále častejšie sa však používajú hrúbky cez 12 cm (až 18 cm alebo dokonca 20 cm). Môžete tiež použiť grafitový polystyrén - ľudia sa pre neho rozhodujú hlavne tam, kde sa vytvárajú tepelné mosty a kde najviac uniká teplo.

Bílý polystyren versus grafitový polystyren 2

Hrúbka tepelnej izolácie

Izolácia podlahy

Najlepšie je použiť ten najsilnejší polystyrén - musí byť oveľa silnejší než ten, ktorý sa používa pre izoláciu vonkajších stien. Každá podlaha by mala byť pevná, odolná, ale aj teplá. Na druhú stranu, v prípade garáže, musí penový polystyrén nejakým spôsobom "udržať" auto. Základnou funkciou podlahového polystyrénu je samozrejme izolácia proti chladu prichádzajúcemu z krajiny a izolácie proti hluku.

Najčastejšie používaný penový polystyrén pre izoláciu podlahy je eps 038, 037 a 036. Je potrebné si uvedomiť, že optimálna hrúbka polystyrénu by mala byť medzi 10 a 15 cm, hoci sa investori často tiež rozhodujú ro väčšie hrúbky.

Hrúbka polystyrénu a zateplenie podkrovia

Veľmi dôležité sa ukazuje zateplenie podkrovia, pretože tam tadiaľ často uniká teplo. Tam sa perfektne hodí 5 cm polystyrénu (na strop). Môžete ho položiť v dvoch vrstvách na "preskáčku". Samozrejme budete musieť medzi polystyrénovou izoláciou a panely ponechať určitý priestor (asi 3 cm). Ak pre zateplenie stropu používate polystyrén EPS 038 alebo si kúpite polystyrén xps (styrodur), budete môcť na vybraný produkt umiestniť podlahy na báze cementu napriamo.

Medzi trámy stojí za to rovnako použiť polystyrénové granule, čo navyše eliminuje škrípanie pri pohybe strechy. Pamätajte, že podkrovie nemusíte izolovať, ak tam máte iba sušiareň alebo sklad pre "neporiadok". Pre zateplenie sa rozhodnite, iba ak je podkrovie funkčné častí bytu, napr. Spálne.

Kedy zatepliť strechu?

Izolácia strechy bude potrebná bez ohľadu na typ, ktorý máte. Bude nutné zvoliť správnu hrúbku polystyrénu pre daný typ strechy. Izolácia by mala byť vyrobená z tradičného polystyrénu alebo styroduru - najlepšie medzi krokvami a nad krokvami (zvyčajne na štíte strechy). Môžete tiež vykonať izoláciu zo spodnej časti krokiev - aj keď táto posledná fáza nie je nutnosťou. Nezabudnite, že minimálna hrúbka produktu je 10 cm, zatiaľ čo optimálna hrúbka polystyrénu je medzi 15 cm a 20 cm. Dobrou voľbou bude rozhodnutie na použitie frézovaného polystyrénu.

Izolácia strechy by mala byť vykonaná po úplnom dokončení krytiny. Samozrejme bude potrebné zaizolovanie každého tepelného mostu - napríklad pomocou dvoch vrstiev posunutých k sebe. Pamätajte, že dosky eps alebo xps musí byť dostatočne pevné, aby uniesli hmotnosť strešnej konštrukcie. Musí tiež vykazovať priepustnosť tepla a dobrú izoláciu proti vlhkosti.

A čo sa základy?

Hrúbka tepelnej izolácie závisí predovšetkým na konštrukcii. Je dôležité, aby ste nezabudli o použití silnejšieho polystyrénu pri vonkajšom zateplení a o tom, aká by mala byť optimálna hrúbka polystyrénu v danom mieste. Izolácia základov môže byť vyrobená z rôznych hrúbok polystyrénových dosiek, avšak lepším riešením než štandardný polystyrén EPS budú vodotesné panely. Vodotesná doska je tiež rozhodne lacnejšie, ako styrodur - tj. Extrudovaný polystyrén, známy ako polystyrén xps.

Ako už viete, najlepšie je používať nepremokavé panely - avšak tie, ktoré majú štandardné hrúbku pre stavebné podmienky v Českej republike (10 cm - 12 cm). Koniec koncov, ľudia sú rovnako ochotní použiť väčšiu hrúbku. Aby celok vyzeral esteticky, pri použití polystyrénu, napr. Fasádneho (15 cm), je nutné, aby bol sokel základov o niekoľko centimetrov tenšie. Je tiež potrebné stiahnuť sokel do hĺbky budovy, aby nedošlo k zaplaveniu dažďom. Uvedomte si, že frézovanej dosky zabraňujú tvoreniu tepelných mostov - sú však o niečo drahšie. Ich montáž však bude iste oveľa jednoduchšie ako upevnenie štandardných polystyrénových dosiek.

Náradím, ktoré určite uľahčia rezanie polystyrénu, budú pomôcky na rezanie polystyrénu. Úplná ponuka tohto typu náradia je k dispozícii TU