Tepelná izolácia budovy - spôsoby, materiály, odporúčania, recenzie

Tepelná izolácia budovy je inými slovami jej zatepľovania. Tento mnoho etapový proces je navrhnutý tak, aby obmedzoval únik tepla z vnútra domu. To zase vedie k zníženiu nákladov za vykurovanie. Je potrebné vedieť, že izolácia rodinného domu sa neobmedzuje iba na vonkajšej stene. Dôležitým prvkom je výmena drevených okien a dverí, izolácie podkrovia, vnútorných stien atď. V tomto článku popíšeme, ako vyzerá tepelná izolácia budovy krok za krokom.

Tepelná modernizácia budov - eliminujeme tepelné mosty

Prvá etapa tepelnej modernizácie budovy - energetický audit

Chceme sa dozvedieť, ako odstrániť tepelné mosty v budove? Musíme určite znížiť spotrebu energie na vykurovanie? Než začneme s akoukoľvek prácou, musíme vedieť, ako ju vykonať. Energetický audit pomôže určiť najdôležitejšie informácie. Tepelná modernizácia budov by mala vždy začať energetickým auditom. Je to odborná správa pozostávajúci z niekoľkých dôležitých etáp. Prvý z nich je podrobné technické a stavebné inventarizácie.

Dôležitou súčasťou energetického auditu je posúdenie technického stavu budovy. Na jeho základe je vytvorený zoznam odporúčaných izolačných riešení. Stavebné predpisy umožňujú, aby takýto audit mohol vykonávať každý majiteľ domu. Ale osoby bez dobrých znalostí v oblasti stavebníctva sa však s touto úlohou nebudú môcť popasovať. Najlepším riešením je najať si profesionála.

Najdôležitejšou úlohou auditu je určiť, aké technológie musia byť použité na zníženie spotreby tepelnej energie.

Tepelná izolácia budovy

 Tepelná izolácia budovy v niekoľkých krokoch - výmena okien a dverí

Energetický audit môže ukázať, že nás ešte pred samotným zateplením domu čaká istý úloha. Jedná sa o výmenu okien a dverí. Je nutné totiž vedieť, že z okien a dverí stráca budova veľa tepelnej energie. V mnohých prípadoch sa ukázalo, že tieto stavebné prvky majú 15-25% podiel na tepelných stratách. Stojí za to investovať do nových, energeticky účinných okien. Táto etapa je zvyčajne drahá, odhaduje sa, že až 25% nákladov na modernizáciu je len výmena okien.

Hoci sú okná drahá, nemalo by sa na nich šetriť. Vyberajme si teda tie s najlepšími parametrami. Najdôležitejšie tu bude tesnosť a súčiniteľ tepelnej priepustnosti. Uvedený koeficient sa vyskytuje tiež pod názvom lambda. V prípade moderných okien by lambda nemala prekročiť 0,9 W / (m2 · K). Veľmi dôležitý je tiež spôsob ich montáže.

Z hľadiska úspory tepelnej energie funguje najlepšie tzv. Teplá montáž. Stručne povedané, spočíva v zasunutí zárubní do vrstvy zateplenia. V tomto riešení sa používajú tri vrstvy montážnych materiálov. V prvej vonkajšej sa objavuje parotesná páska. V druhej, prostredná, sa používa polyuretánová montážna pena. V poslednej vnútornej vrstve sa používa parotesná páska.

Izolácia rodinného domu krok za krokom - zatepľujeme podkrovie

Izolácia podkrovia minerálnou vlnou, PUR penou a zateplenie polystyrénom

S dotácií na zateplenie alebo tiež bez nej, je zvyčajne ďalším krokom zateplenie podkrovia. Je vyrábané pomocou rôznych surovín. Stále populárnym riešením je zateplenie podkrovia minerálnou vlnou. Tento materiál sa vyznačuje dobrým koeficientom priepustnosti tepla. Drží sa v rozmedzí od 0,013 do 0,045 W / (m · K). Zatepľovanie minerálnou vlnou tiež nie je príliš drahé.

Alternatívou k vlnenému riešenie je izolácia polystyrénom. V prípade podkroví, stropov a striech sa používa variant EPS. Tento materiál vykazuje mierne lepší koeficient priepustnosti tepla. Tu je rozsah 0,030-0,042 W / (m · K). Pokiaľ ide o ceny, náklady na izoláciu EPS sú v podstate rovnaké ako vlna.

Izolácia podkrovia minerálnou vlnou alebo polystyrénom nie je jediným riešením. Skvelé výsledky poskytuje použitie PUR peny. Táto hmota dobre priľne k rôznym povrchom. Jej súčiniteľ prestupu tepla sa drží na vynikajúcej úrovni. Je to v rozmedzí od 0,034 do 0,039 W / (m · K). Treba dodať, že ceny môžu byť dokonca o polovicu nižšia ako v prípade izolácie z minerálnej vlny alebo polystyrénu.

Tepelná izolácia budovy - spôsoby, materiály, odporúčania, recenzie

Izolácia vonkajších a vnútorných stien - výmena zdroje kúrenie, tepelné čerpadlá

Na vonkajších stenách sa veľmi zriedka používa zateplenie minerálnou vlnou. V súčasnosti investori najčastejšie siahajú pre polystyrén XPS. Predovšetkým preto, že jeho koeficient tepelnej priepustnosti je 0,029-0,034 W / (m · K). Zaujímavé materiály sú tiež grafitový polystyrén EPS a PUR pena (0,020 až 0,024 W / (m · K)).

Dôležitým prvkom tepelnej izolácie je izolácia stien zvnútra. Ono tiež zníži tepelné straty. Minerálna vlna je stále najobľúbenejší. Predovšetkým preto, že vnútorné steny izolované vlnou dýchajú. To samozrejme nie je jediné riešenie. Niektorí odborníci odporúčajú polystyrén, aj keď jeho použitie v interiéri má svoje nedostatky. Lepšie výsledky, pri vnútornej izoláciou stien, sa dosiahne PUR penou.

Pri termo modernizačným procesu je tiež vhodné zvážiť výmenu zdroja vykurovania. Investície do nového, energeticky úsporného kotly určite pomôžu znížiť náklady na údržbu domu. Stále viac ľudí volí tiež tepelné čerpadlá. Ich základnou úlohou je ohrev úžitkovej vody alebo vzduchu. Dôležité je tiež to, aby neškodili životnému prostrediu. Tepelné čerpadlo je k dispozícii v niekoľkých variantoch. Jedná sa o zariadenie pracujúce v systéme vzduch-vzduch, pozemné verzia a verzia využívajúce hydrotermálne energiu.

Náradím, ktoré určite uľahčia rezanie polystyrénu, budú pomôcky na rezanie polystyrénu. Úplná ponuka tohto typu náradia je k dispozícii TU