Zatepľovanie základov krok za krokom - materiály, praktické rady

Zatepľovanie základov krok za krokom - materiály, praktické rady

Zatepľovanie základov je veľmi dôležité a nemali by ste to zabúdať. To isté platí pre tepelnú izoláciu základových stien. Bez ochrany bude teplo z budovy unikať do základov. Preto popisujeme, ako tento proces vyzerá, a ukazujeme, čím zatepliť základy. Zdôvodňovanie predchádza niekoľko ďalších informácií. Nie je možné totiž uskutočniť zateplenie bez predchádzajúcej vodorovnej a zvislej izolácie základov.

Zatepľovanie základov krok za krokom

Vodorovná a zvislá izolácia základov - najdôležitejšie informácie

Mimoriadne dôležitá vodorovná izolácia

Než sa budeme zaoberať pokladaním polystyrénu na základy, je potrebné vykonať hydroizoláciu. Vodorovná hydroizolácia chráni základové pásy pred kapilárnym vsakovaním vody zo zeme. Nezaizolovaný základy pohlcujú vlhkosť a tá stúpa do budovy. Táto verzia izolácia je umiestnená na spoji základov a základových stien. Pokladá sa tiež medzi vonkajšími stenami a základy. Hodí sa tiež v podlahách na zemi.

Horizontálne izolácia má ešte jednu dôležitú funkciu. Je to druh protišmykové vrstvy medzi základovými pásmi a stenami základov. To znamená, že obaja prvky netvoria jeden celok a môžu fungovať nezávisle na sebe. Tým sa zabráni praskaniu spôsobenému ťažkým zaťažením. Napríklad tým, ktoré sa objavia, keď sa budova usadzuje.

Vodorovná izolácia základov je obvykle vyrobená z asfaltových pásov Môže sa jednať o samolepiace alebo tepelne zváranou verzii s lepidlom. Ďalším populárnym materiálom je bitúmenová hmota. Patrí sem tyčinky alebo asfaltové a gumové hmoty. Vodorovná izolácia môže byť tiež vyrobená z PVC alebo PE fólia. Toto riešenie sa zvyčajne používa v dolných vrstvách podláh. Veľmi dobre funguje s podlahovým vykurovaním.

Vertikálne izolácie základov v troch variantoch

Vertikálne izolácia základov je doplnkom horizontálna verzia. Používa sa k ochrane základových múrov a zvislých suterénnych stien. Túto techniku možno rozdeliť do troch druhov. Prvý z nich je tzv. Ľahká izolácia proti vlhkosti. Používa sa na priepustných pôdach, tj. Tam, kde je hladina podzemných vôd pod základmi a nevytvára na ne tlak.

Stredná vertikálnej izolácie základov sa používa na súdržných pôdach so zlou priepustnosťou. Na týchto zeminách hladina podzemnej vody kolíše. Preto by táto izolácia mala byť veľmi tesná. Posledným typom je hydroizolácia ťažkého typu. Používa sa, keď je dom postavený na mokradiach. Tam, kde budú základy stáť vo vode. Takže sa musíte postarať o odolné materiály.

Porovnanie horizontálnej a vertikálnej izolácie

 
 Vodorovná izolácia - materiály  Vertikálne izolácie - materiály
  Izolačné fólie z PVC Izolačné pásy na základy Bitúmenová hmota ľahká verzia Stredná verzia ťažká verzia
Druh Zváraná alebo samolepiace. Hrúbka 1 - 1,5 mm Samolepiace alebo lepiteľné teplom s lepidlom. Lepidlá a asfaltová-živicové, asfaltová-kaučukové a asfaltové-polymérové hmoty. Ľahká bitúmenová hmota alebo vodotesná malta Bitúmenová hmota alebo pásy Bitúmenová hmota
Hrúbka vrstvy Izolácia z dvoch vrstiev materiálu, hrúbka 2-3 mm. Hrúbka vrstiev pásov by mala byť 3-4 mm. Vrstva s hrúbkou 3-4 mm. Optimálna hrúbka vrstvy je 3 mm. Vrstva pásu a dve vrstvy modifikovaného asfaltu. Optimálna hrúbka vrstvy je 4 mm.
Použitie: Základové pásy, obvodové múry, podlahy na zemi. Vhodná pred použitím podlahového vykurovania. Základy a obvodové múry. Izolácia základov, obvodových stien a podláh na zemi. Vhodná pred použitím podlahového vykurovania. Používa sa na priepustné pôdy s nízkou hladinou podzemnej vody. Na spojitých pôdach s premenlivou hladinou podzemnej vody. Na mokrých pôdach, kde je hladina vody na úrovni základov.

Izolácia základov zvonku

Ako vykonať zateplenie základov?

Vonkajšie zateplenie základov môže byť vykonané až po izolácii. Najčastejšie sa tu používajú dva typy polystyrénu. O tom si povieme ešte neskôr. Teraz pár slov o princípoch prevedenia zateplenia. Na upevnenie dosiek sa používa špeciálne lepidlo. V žiadnom prípade nesmie byť spojené mechanickými spojivami.

Lepidlo sa nanáša metódou na placky vždy na stranu dosky označené nápisom. Ak sa vykonáva tepelná izolácia pomocou grafitového polystyrénu, musíte sa vybaviť silnejším lepidlom. Je to preto, že grafitový polystyrén je klzký a má nízku priľnavosť. A nemôže byť tiež vystavený UV žiareniu.

Ako klásť polystyrén na základy? Po prvé je potreba to vykonávať veľmi starostlivo. Dosky musia k sebe dokonale priliehať. Pri lepení sa jedna doska pevne tlačí k druhej. Ďalšia problematika sa týka skutočného pokladanie dosiek. Po nanesení lepidla je pritlačte k základom a nechajte lepidlo zaschnúť. Dosky nie je vhodné presúvať ani po niekoľkých minútach od montáže.

Zatepľovanie základov

Čím zatepliť základy? Tepelná izolácia Styrodur a EPS polystyrénom

Zatepľovanie základov zvonku je veľmi dôležitou záležitosťou. Preto k tomu musíte použiť najlepšie dostupné materiály. Jednou zo základných možností je polystyrén EPS. Jeho súčiniteľ prestupu tepla sa udržiava na dobrej úrovni. Rozsah tejto hodnoty je 0,030-0,042 W / (m · K). Je vhodné tiež investovať do jeho ďalších druhov, konkrétne grafitového polystyrénu. Jeho koeficient tepelnej priepustnosti dosahuje 0,013 W / (m · K).

Čím zatepliť základy? Vynikajúcim spôsobom je použitie polystyrénu XPS, ktorý je tiež známy ako styrodur .Je odolnejšie voči poškodeniu ako verzia EPS. Má tiež nižší súčiniteľ priepustnosti tepla. Uvádzaný rozsah 0,027- 0,040 W / (m · K). Najlepšie budú dosky s drážkami. To výrazne uľahčuje odvádzanie vody. Tepelná izolácia pomocou styroduru je skvelé riešenie, ale nie posledný.

Najčastejšie je používaný polystyrén na základy, ale už nejakú dobu má dosť konkurencie. Tým je PUR pena s uzavretými bunkami. Aplikuje sa na základy striekaním. Jej súčiniteľ prestupu tepla je na veľmi vysokej úrovni. Rozsah je od 0,020 do 0,024 W / (m · K). Lákavé sú tiež nízke obstarávacie náklady tohto typu zateplenia.

Náradím, ktoré určite uľahčia rezanie polystyrénu, budú pomôcky na rezanie polystyrénu. Úplná ponuka tohto typu náradia je k dispozícii TU